haber ve duyurular

Yabancılara Oturma İzni Uzatıldı

Bu zamandan önce mülk alan yabancılara 3 ay olarak uygulanan oturma iznini,bundan sonra 1 yıl olarak arttırılıyor. Resmi Gazete ’de yayımlanan; Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda kısa dönem ikamet izni kapsamında Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancılara bir yıl izin verileceği belirtildi. Kamuoyunda Mütekabiliyet Yasası olarak bilinen Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu’nda değişiklik yapan 6302 sayılı kanun 18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe girmişti. Ancak fiili satışlar Bakanlar Kurulu onaylı satış yapılabilecek ülke listelerinin Ağustos ayında açıklanmasından sonra başladı.

Bakanlar Kurulu'nca düzenlenen kararla, ülkemize sağlanan katkılardan dolayı yabancı uyruklu gerçek kişi ve firmalara Türkiye'de taşınmaz mülk satılmasına kolaylık sağlanmıştır. 183 ülkenin vatandaşının şartlara uygun şekilde Türkiye’den konut, arsa gibi taşınmazları satın almasının önü açıldı. Yabancılara sağlanan bu kolaylık,hem turizmi hem de gayrimenkul piyasasını oldukça memnun etmiştir.Yabancılara satışlar ağustos ayından itibaren başladı. Tabiki bu satışların cazip olabilmesi için oturum izninin uzatılması talebi gündeme geldi.

BİR YIL OTURMA İZİNİ
Resmi Gazete ’de yayımlanan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda çalışma izni, kısa dönem ikamet izni,öğrenci ikamet izni aile ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni, insan ticareti mağduru ikamet izni ve iptal şartları düzenlendi. Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancılar da kısa dönem ikamet izni kapsamında yer aldı. Kanunda “Kısa dönem ikamet izni, her defasında en fazla birer yıllık sürelerle verilir” denildi. Yabancıların Türkiye’de belirleyebileceği,genel sağlık ve güvenlik standartlarına uygun barınma şartlarına sahip olması, istenirse adli sicil kaydını gösteren belgeyi sunması ve Türkiye’de kalacağı adres bilgilerini vermesi de gerekecek.


Kiralık Daireler